Może czas na zmianę dotychczasowych zasad antydopingowych? Nowe badania sugerują, że nawet okresowe branie dopingu stymuluje mięśnie w sposób trwały. Według badań, nawet po odstawieniu sterydów mięśnie adaptują się do wysiłku nieporównywalnie szybciej, niż w przypadku gdy sterydy nie były używane.

Prof. Kristian Gundersen z University of Oslo przeprowadził badanie na myszach. Podzielił je na dwie grupy i jednej z nich podawał przez krótki okres sterydy (zaobserwowano u nich znacznie zwiększenie masy mięśniowej), druga grupa nie dostawała nic. Po trzech miesiącach odstawienia sterydów (czyli około 15% długości życia myszy) myszki znowu zaczęły trenować i po 6 dniach (!!) grupa używająca wcześniej sterydów zanotowała przyrost masy mięśniowej o 30% (!!!!). Grupa nigdy nie używająca sterydów nie zanotowała większych zmian.

 

anabolic.jpg (orig)

 
Zdaję sobie sprawę, że to tylko pojedyncze wyniki, ale może warto się zastanowić nad sensownością dyskwalifikacji tylko na kilka lat po wykryciu środków dopingujących w organizmie sportowców? Chociaż z drugiej strony nie ma chyba zbyt wiele przykładów sportowców, którzy po dyskwalifikacji wrócili i jeszcze mieli świetną karierę? Nawet Contador (który przecież nie brał typowych sterydów "siłowych" opisywanych w badaniu) był w tym roku na TdF cieniem zawodnika sprzed dyskwalifikacji.
 Źródło: https://www.physoc.org/press-release/2013/steroids-muscle
Badanie (tylko streszczenie): Abstrakt
Trochę szerszy opis badania: http://goo.gl/BRdwR7

20 luty | Laboratorium

KOMENTARZE (0)

KOMENTUJ

W poprzednich dwóch częściach pisałem o tym, jak sobie radzić z przeziębieniem. Dzisiaj będzie kilka wskazówek jak się uporać z naszym planem treningowym, kiedy już zdołaliśmy się uporać z przeziębieniem/pomniejszą kontuzją i jesteśmy gotowi wsiąść na nasz przykurzony już rower. czytaj więcej →