Po dłuższym czasie „odstawienia” powróciłem do bloga Joe Friel'a i taką oto opisuje on ciekawostkę: z kilku ostatnich badań wynika, że lepiej wytrenowana osoba powinna mieć niższe HR Max niż osoba niewytrenowana.

Joe tłumaczy, że prawdopodobnie dzieje się tak dzięki temu, że im lepiej wytrenowany zawodnik, tym jego mięsień sercowy jest bardziej efektywny. To znaczy, że pompuje więcej krwi podczas pracy, przez co nie musi bić aż tak szybko. Brzmi prosto... Tak więc, wyglądałoby na to, że im wyższe MAX HR tym gorzej wytrenowany zawodnik? Dość kontrowersyjne.

Warto pamiętać jednak, że nie wygrywa zawodów ten kto ma najwyższe/najniższe HR, tylko ten kto dobiegnie pierwszy na metę. O!

 


1. Whyte GP, George K, Shaver R, et al. 2008. Training induced changes in maximum heart rate. Int J Sports Med 29(2):129-3
2. Zavorsky GS. 2000. Evidence and possible mechanisms of altered maximum heart rate with endurance training and tapering. Sports Med 29(1):13-26.

3. http://www.joefrielsblog.com/2013/10/interesting-info.html

4.Photo by hdw.eweb4.com

27 grudzień | Laboratorium, Trening

KOMENTARZE (0)

KOMENTUJ

W poprzednich dwóch częściach pisałem o tym, jak sobie radzić z przeziębieniem. Dzisiaj będzie kilka wskazówek jak się uporać z naszym planem treningowym, kiedy już zdołaliśmy się uporać z przeziębieniem/pomniejszą kontuzją i jesteśmy gotowi wsiąść na nasz przykurzony już rower. czytaj więcej →