Nie jest to info bezpośrednio związane z triathlonem i trenowaniem, ale warto wiedzieć!

Możliwe, że naukowcom z HSCI (Harvard Stem Cell Institute) i Univeristy of Pennsylvania udało się opracować metodę obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca o 40% - 90%, poprzez pojedynczy zastrzyk.

Póki co badania przeprowadzane były tylko na myszach i sami naukowcy mówią, że może potrwać nawet 10 lat zanim metoda zacznie być testowana na ludziach. Mimo to, cała procedura i perspektywy są niesamowite!

W 2003 roku grupa naukowców francuskich badała grupę rodzin z bardzo wysokim poziomem cholesterolu i licznymi przypadkami zawałów serca występującymi w młodym wieku. W trakcie odkryli, że gen wątrobowy o nazwie PCSK9 jest odpowiedzialny za regulację poziomu cholesterelu, ponieważ jego mutacje odpowiedzialne była właśnie za znacznie zwiększony poziom LDL („zły” cholesterol) i znacznie zwiększone ryzyko zawałów.

W tym samym czasie, tylko że w Texasie, USA, inni naukowcy odkryli, że niecałe 3% populacji posiada mutację w tym samym genie (PCSK9), która prowadzi do kompletnie odwrotnych wyników, tzn: ich poziom LDL jest o 15% - 28% niższy niż przyjmowana średnia, a ryzyko wystąpienia zawału serca jest niższa o 47% - 88%. Jak widać, niektórzy są bardziej wygrani w loterii „genowej” niż inni :)

Po połączeniu tych dwóch faktów (wyników badań z Francji i USA), panowie i panie z HSCI i Univeristy of Pennsylvania opracowali metodę, za pomocą której udało im się zmienić wspomniany gen wątrobowy tak, aby był „pozytywnie” zmutowany. Metoda ta, wykorzystująca wcześniejsze odkrycia naukowego dotyczącego zmieniania genomów (czyli CRISPR/Cas9 z 2007 r.), sprowadza się właśnie do wstrzyknięcia badanemu podmiotowi konkretnej „mieszanki genowej”.

Od badań na myszach do testów na ludziach droga długa, a do wprowadzenia do użytku ogólnego jeszcze dłuższa. Mimo to, zawsze jestem pod wrażeniem takich informacji i faktu, że są one tak naprawdę wypadkową pracy ludzi na całym świecie.

 


1.http://news.harvard.edu/gazette/story/2014/06/a-shot-against-heart-attacks/

2.http://www.scienceworldreport.com/articles/15329/20140610/could-a-shot-reduce-heart-risk-by-40-to-90-percent.htm

3.http://www.dailymail.co.uk/health/article-2654790/A-single-injection-stop-heart-attacks-Jab-slashes-risk-90-knocking-gene-linked-cholesterol-available-ten-years.html

4.http://www.addgene.org/CRISPR/guide/

11 czerwiec | Laboratorium

KOMENTARZE (0)

KOMENTUJ

W poprzednich dwóch częściach pisałem o tym, jak sobie radzić z przeziębieniem. Dzisiaj będzie kilka wskazówek jak się uporać z naszym planem treningowym, kiedy już zdołaliśmy się uporać z przeziębieniem/pomniejszą kontuzją i jesteśmy gotowi wsiąść na nasz przykurzony już rower. czytaj więcej →